czwartek, 15 grudnia 2011

Polskie jeziora są piękne!


jezioroJeśli jesteś fanem wyłącznie zagranicznych wakacji - najwyższa pora to zmienić! W Polsce również mamy fantastyczne jeziora, piekne tereny przyrodnicze i mnóstwo miejsc, w które można się udac na tanie i przy tym naprawdę relaksujące wakacje.

Kilka miejsc wartych uwagi:

Jezioro Pile leży na Pojezierzu Drawskim i charakteryzuje się rynnowym ukształtowaniem. Jego głębokość to maksymalnie 43,9 m, zaś zajmuje ono powierzchnię 10 m kw. Rozwinięta linia brzegowa i urozmaicone dno zachęca do spacerów, a także biernego wypoczynku. Miejsce jest idealne dla wędkarzy oraz kajakarzy. Na jeziorze znajdują się dwie niewielkie wyspy. Mieszkańcy pobliskich miejscowości opowiadają o zatopionych sprzętach wojskowych i skarbach, dlatego jezioro jest owiane tajemnicą.

Jezioro Ciemino położone jest w jednej z atrakcyjniejszych części Pojezierza Drawskiego. Jest niezbyt duże, ponieważ zajmuje 241,7 ha, zaś jego maksymalna głębokość to 13,4 m. Mimo to trudno o jezioro o bardziej krystalicznej wodzie i większe bogactwo ryb. Właśnie dlatego miejsce to jest szczególnie polecane wędkarzom, a także amatorom rodzinnego wypoczynku w zacisznych regionach. Co roku odbywają się tutaj zawody wędkarskie.

czy choćby nieco dzikie jezioro Dołgie. Jezioro Dołgie to kolejny z akwenów Pojezierza Drawskiego słynące z gęstego zarybienia i możliwości złowienia okazałego szczupaka czy leszcza nawet przez początkującego wędkarza. Inne ryby występujące w tym jeziorze to okoń, płoć, a także karp. Miejsce to jest specjalnie przygotowane właśnie dla takich turystów. W pobliżu znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, dzięki czemu łowić można nie tylko z brzegu, ale i z łodzi.

-------------------------------------------

Artykuł: Polskie jeziora są piękne! pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------


O Autorze

Ciekawostki ze świata, artykuły, info

Nie ma życia bez wody


Zarówno rośliny, ryby jak i woda wraz ze światłem składają się na niezwykle interesujący wizerunek naszego akwarium wzbogaconego dodatkowo o umieszczone w nim dekoracje. Jednak ten niezmącony ekosytem trwać może jedynie wówczas, gdy poszczególne jego elementy, a więc woda, ryby i rośliny są do siebie dobrze dopasowane. W ekosystemie akwarium woda gra wyjątkowow istotną rolę. Jej jakość stanowi o dobrym samopoczuciu i zdrowiu naszych podopiecznych, jest przecież środowiskiem życia ryb. Również wzrost roślin i mikroorganizmów jest zależny od jakości wody. Kontrolowanie podstawowych parametrów wody oraz reguralna jej podmiana jest podstawową zasadą odpowiedzialnej akwarystyki. Podmieniać należy około20 - 30% objętości akwarium przynajmniej co 2 tygodnie. Uwaga: przy każdej podmianie nie należy wlewać wody z kranu bezpośrednio do akwarium, wodę taką należyt odstawić na jakiś czas.

Co z chemią?

Ryby będą czuły sie dobrze tylko wtedy, kiedy woda bedzie odpowiedniej jakości. Zapoznajmy sie zatem z jej parametrami określającymi jakość wody:

 Twardość ogólna (GH)

Twardość ogólna zależy przede wszyatkim od ilości wapnia i magnezu. Jezeli jest ich dużo, wodę określa się jako twardą, jeżeli malo, jest ona miękka. Twardość ogólna ma kluczowy wpływ na biologie całego życia wodnego. Jej wielkość podawana jest w jednostkach °dH (niemieckich stopniach tradości).

Twardość węglanowa (KH)

Prawie każada woda zawiera węglany i wodowęglany, których zawartość w wodzie określa się za pomocą KH. Odgrywają one ważną rolęw akwarium gdyż działają jako bufor pH, zapobiegając gwałtownym zmianom pH, wywołanych na przykład spadkiem kwasowości. Oznacza to , że wartość KH ma bezposredni wpływ na samopoczucie ryb. Jeśli to tylko możliwe, wartość KH nie powinna nigdy w akwarium spadać ponizej 3° dH.

Odczyn (pH)

Odczyn wody okreslany jest przez zawartość kwasów i zasad rozpuszczonych w wodzie, które powodują, że woda jest bardziej kwaśna lub bardziej alkaliczna. Woda ma odczym obojętny, kiedy jej wartość pH wynosi 7,0. Im więcej w wodzie kwasów, tym wartość pH jest niższa, im więcej zasad , tym pH wyższe. Zalecane jest sprawdzanie pH w akwarium raz w tygodniu. pH jest zależne bezpośrednio od twardości węglanowej i zawartości dwutlenku węgla (CO2). Jeżeli zmieni się twardość węglanowa lub zawartość CO2, automatycznie zmieni sie pH wody.

Amoniak, azotyny, azotany.

Do akwarium wciąż doprowadzane są zwiazki azotu - z odchodami ryb, obumarłymi fragmentami roślin, resztkami pokarmu. W tym momęcie zaczyna się ich wieloetapowy rozkład. Najpierw, w zalezności od pH, tworzą się toksyczny amoniak lub nieco mniej toksyczne jony amonowe. Jeżeli pH jest powyzej 7,0, wzrasta ilość amoniaku, jeżeli pH jest poniżej 7,0. wzrasta ilość ilość jonów amonowych. Nawet niewielkie stężęnie amoniaku może być na dłuższą metę szkodliwe w przypadku delikatnych gatunków ryb. Bakterie azotowe Nitrosomonas utleniają amoniak i jon amonowy do azotynów. Azotyny niestety również są bardzo toksyczne i ich wysokie stężenie może być na dłuższą metę szkodliwe lub nawet śmiertelne dla ryb. Azotyny utleniane są do azotanów przez bakterie Nitrobakter. Azotany są pokarmem dla roślin, lecz niestety mogą również potęgować rozwój glonów. Amoniak i azotyny sa szkodliwe nawet w niewielkich stężeniach (zwłaszcza prtzez dłuzszy czas). Jeżeli za pomocą testów stwierdzisz obecność amoniaku i azotynów, oznacz to , że filtracja biologiczna nie działa prawidłowo. Warunki takie są dla ryb szkodliwe iszbko mogą stać się niebezpieczne. Zapobiegać temu możesz poprzez częste częściowe podmiany wody, zmniejszenie ilości podawanego pokarmu i zmniejszenie obsady oraz zapewniwnie odpowiedniego natlenienia.

Testy sprawdzające jakość wody.

 Każdy miłośnik akwarystyki powinien regularnie sprawdzać włściwości wody akwariowej. Zła jakość wody wskazuje na to, że równowaga biologiczna jest zaburzona i akwarium nie funkcjonuje prawidłowo. Testy zapewniają bezpieczeństwo - pozwalają zawczasu rozpoznać zagrożenia i zapobiec szkodom. Wartości parametrów ocenisz dokładnie porównując wyniki ze skalą barwną lub licząc ilość kropli dodanych do próbki przed zmianą jej zabarwienia. Testy dostępne są w każdym sklepie zologicznym.

PORADA.

Aby utrzymać zanieczyszczenia wody na bezpiecznym poziomie:

  • unikaj przerybienia
  • karm rybki kilka razy dziennie niewielkimi porcjami pokarmu, zjadanymi przez rybki w kilka minut
  • upewnij się, że w akwarium jest wystarczające napowietrzanie i filtracja
  •  regularnie częściowo podmieniaj wodę (20 - 30% objetości akwarium)
  • czyść regularnie dno zbiornika
  • zdrowe rośliny są warunkiem utrzymania czystości w zbiorniku.

 

 

-------------------------------------------

Artykuł: Nie ma życia bez wody pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------


O Autorze

Akwarystyką interesuję się od wielu lat. Więcej na temat akwarium i rybek na moim blogu:

http://www.wszystkoorybkach-robekz1.blogspot.com.pl